#3 Drukarska podróż – papier narzędziem propagand

Dzisiaj przyszedł na kończący tą serię wpis w którym dowiecie się w jaki sposób papier i druk był pośrednim narzędziem propagand. Domyślacie się może o czym będziemy pisać? Jak to zawsze mówię – Do roboty!

Propaganda

Plakat, który miał zachęcać do wzięcia udziału w amerykańskiej armii.

Plakat, który miał zachęcać do wzięcia udziału w amerykańskiej armii.

Propaganda to inaczej zespół działań, które mają na celu manipulowanie odbiorcami. W ten sposób wmawia się im swoje rację oraz doprowadza do sytuacji w których dana osoba odpowiedzialna za propagandę, albo zespół ludzi zyskuje na koszt innych ludzi. Propaganda może mieć również inne pozytywne oblicza. Jednym z takich ciekawych przykładów propagandowych jest umieszczony po lewej stronie plakat z hasłem – Chcemy Cię do armii Stanów Zjednoczonych.

To nie był pierwszy i ostatni przykład „dobrej” propagandy. Taką chociażby mieliśmy 2 lata temu, gdy to w telewizji mogliśmy oglądać jak Kierowca rozpędzony o 10 kilometrów za szybko traci życie. Jakie były skutki tej reklamy? To, że z pewnością nie jedna osoba opamiętała się, zanim wcisnęła gaz do dechy.

Nie zapominajmy jednak o tej ciemnej stronie. Przykładem była propaganda Hitlera przed II Wojną Światową, zarówno w telewizji, na papierze, czy też w radiu. W tamtych czasach do tego celu w 1938 roku było zaangażowane prawie każde medium.

Obrzucimy was ulotkami!

Rok 1939 nie był udanym rokiem dla Polski. 1 Września 1939 roku to czas w którym to Polska została haniebnie zaatakowana przez Niemcy. Nie był to dobry moment na życie w Polsce. Czy pamięta może ktoś z was iż Polska miała podpisany sojusz z Francją itd.? Czy wiecie co oni zrobili w zamian za atak na Polskę Niemczech?! Obrzucili ich ulotkami! Może wam się to wydawać radykalnie śmieszne, ale ulotki te również przyniosły swoje skutki. Mówimy o nich oczywiście w skali mikro. Do roku 1939 nikt w Niemczech od 5 lat nie słyszał nic innego jak pochwały o polityce Hitlera. Takie ulotki mogły zaś co niektórym osobom zaszczepić pewną nutkę wątpliwości. Oczywiście nie była to umówiona pomoc dla Polski.

8 comments

Dodaj komentarz