#2 Drukarska podróż – rozwój edukacji

book-1421245Zgodnie z obietnicą wam złożoną – dziś porozmawiamy sobie w drugiej części „Drukarskiej podróży w czasie” o wpływie papieru na rozwój edukacji. Mam nadzieję, że przyjmiecie tą lekcję historii równie z wielkim entuzjazmem jak tą wcześniejszą. Jak zawsze – do dzieła 😀 !

 

 Druk & Edukacja

Czy wiecie o tym, że w późnym średniowieczu praktycznie 95% społeczeństwa nie potrafiło pisać? Jak myślicie z czego to wynikało? Czy tylko z tego iż nie posiadaliśmy odpowiednich zasobów żywności, aby się uczyć, czy aby dlatego, że papier i technika druku była za droga? Powiem wam tyle, obraz, który pod spodem znajdziecie to dom „typowego” chłopa, czyli 99% społeczeństwa w XVI wieku.

biedaTo chyba obrazuje wszystko. Druk jeszcze w XVI wieku bł bardzo drogi zaś zwykli mieszkańcy nie dawali często rady, aby po prostu dobrze jeść. Może wam się to wydawać z naszej dzisiejszej perspektywy dziwne, ale taka była wtedy rzeczywistość.

 

Tani druk !

Zaczęło się od tego, gdy w latach 1100 naszej ery do Europy zaczynał napływać tańszy papier. To pozwalało na edukowanie przynajmniej 1% społeczeństwa. W 1418 roku po wielu ulepszeniach oraz stworzeniu nowych maszyn i sposobów drukarskich ten druk pozwalał na edukację ponad 2%. Mimo to wszystko prawdziwy bum technologiczny zaczął się na przestrzeni wieku XVIII, a XIX. Po tym czasie książka kosztowała nie pięć wsi, a tylko tydzień pracy. Jak jest dzisiaj?

Myślę, że wstawiony poniżej obrazek powinien wyjaśnić wam sytuację dlaczego edukacja oraz rozwój drukarstwa jest tak ważny.

2014_UN_Human_Development_Report_Quartiles.svg

Im bardziej niebieski kolor tym szybszy rozwój społeczny co jest uwarunkowane wykształceniem społeczeństwa. Jak myślicie dlaczego po dzisiejszy dzień na bliskim wschodzie dalej toczone są walki i wojny? Ponieważ Ci ludzie są nie wykształceni. Myślę, że po tym podsumowaniu rozdział ten nabiera sensu i chciałbym was zmusić, abyście pomyśleli nad edukacją i jak jest dla nas ważna oraz nad tym ile z punktu widzenia drukarzy oni dla nas robią.

10 comments

Dodaj komentarz