#1 Drukarska podróż – wczesna historia

Wpadłem na ciekawy pomysł stworzenia nowej serii wpisów, które będę kontynuował w 3 częściach. Napiszemy sobie o historii, pierwszych zalążków druku. Następnie będziemy rozmawiać na tematy odpowiednio

  • rozwój edukacji;
  • papier narzędziem propagand.

Mam nadzieję, że ta drukarska „podróż” w przeszłość się wam spodoba. Do dzieła! 😉

Historia druku

Aby była kura musi być jajko. Aby istniał druk musiał istnieć również papier. Kolejny już raz z rzędu w drukarskiej przeszłości Chiny były prekursorem papiernictwa od tysięcy lat. Podobno pierwsza kartka papieru została utworzona nie później jak w 105 roku naszej ery ! Wyobrażacie sobie, że historia druku za niedługo będzie obchodzić swoje 2-tysiąclecie!? Dzięki temu właśnie odkryciu narodził się estampaż, czyli inaczej technika wykonywania odbitek płaskorzeźb i napisów z kamienia, lub z popularnego w tych czasach brązu. Wszystko to działo się już za dynastii Tang w latach 618-907.

Za pierwszą wydrukowaną w całości książkę uważa się do dziś Sutrę Diamentową. Była ona wydrukowana w 868 roku. Mimo to, raczej domyślacie się, że druk ten nie był tak łatwy do przeprowadzenia jak po dzień dzisiejszy?

Wróćmy jeszcze wcześniej

Crete_-_Phaistos_disk_-_side_A

Dysk z Fajstos

Mam bardzo dużą ciekawość do rzeczy, które działy się przed naszą erą zatem też zaczniemy od początków piśmiennictwa oraz druku. W Egipcie 2400 lat przed naszą erą zostały wynalezione oraz używane na masową skalę stemple do powielania wzorów metodą wytłaczania ich w glinianych tabliczkach przed ich wypaleniem. Wynalazek papirusu to czas w którym stemple te trafiły z Bliskiego wschodu do Chin, gdzie zaś mogły liczyć na kilkaset znaków tą drogą!

Ostatnim bardzo ważnym elementem historii druku jest Dysk z Fajstos, który jest datowany na XVII wiek p.n.e pokryty jest on obustronnie ciągiem ideogramów odciśniętych stemplem.

5 comments

Dodaj komentarz