Czy druk atramentowy przechodzi do lamusa?

panel w drukarce

Druk od lat się zmieniał. Wchodziły to co nowe techniki, które rewolucjonizowały ten rynek. Na gratulacje powinny zasłużyć firmy technologiczne, które nie dość, że sprzedawały produkt to go jeszcze rozwijały w ostatnim czasie – oszałamiającym tempie. Z tego powodu też możemy dostać przykładowo gazetę na drodze za darmo, ponieważ nakład na papier oraz wydruk są śmiesznie niskie. Podręcznik, który kiedyś za wydrukowanie kosztowałby 40 złotych teraz kosztuje 5. Czy druk atramentowy, który do dziś widniał w naszych domach powoli będzie znikać?

Ciche ulepszenia laserowej drukarki

Technologia oparta o promieniowanie po cichu wprowadziła bardzo wiele korzystnych zmian. Przede wszystkim wprowadzono na latach drobnoziarnisty toner mieszany z woskiem. Wyeliminowano w ten sposób problem produkcyjny – niższa cena tonerów. Nowe tonery są również bardziej efektywne w niskich temperaturach! To z pewnością pozwoli drukarniom na obniżenie temperatury druku. Dobrze wiemy, że w fabrykach i tak mało kto siedzi, a koszta klimatyzacyjne mogły być bardzo duże. Zmieniło się również ogrzewanie na indukcyjny co pozwala na zmniejszenie poboru mocy oraz co najważniejsze skrócenie czasu produkcji wydruku.

Miażdżąca przewaga?

Mimo iż drukarki laserowe się rozwijają to dobrej jakości drukarka kosztuje sporo. Zaś atramentowe są bardzo tanie. Kolorową drukarkę atramentową kupimy już za 220 złotych, zaś z HP laserowa czarno-biała kosztuje 430 złotych co daje dużą przewagę w cenie. Może jeszcze dlatego tak wiele osób używa gorszej jakości drukarek atramentowych. Jedno jest pewne, druk będzie rozwijał się dalej. Kto wie może druk atramentowy jeszcze przetrwa, zaś laserowy tak samo jak atramentowy będzie zastępowany przez nowy typ? Kto to wie, ale szybkość i cena będzie przyśpieszać-spadać.

5 comments

Dodaj komentarz